Bútorkárpit kezelési és használati tájékoztató
A bútorkárpitot a használat során számos külső hatás éri, mint pl. súlyterhelés, por-, fény- és hőhatás, dörzsölés, szennyeződés stb. Ezért, hogy újszerű állapotát hosszú ideig megőrizze, gondos és szakszerű kezelést és ápolást igényel.
Ebben a tájékoztatóban szeretnénk felhívni a figyelmet a Meritum Kft. (Aste Bútorszövet) által forgalmazott bútorszövetek és műbőrök helyes használatára, amelynek betartásával elkerülhetővé válik a garancia elvesztése.
Mindenekelőtt kerülni kell a szakszerűtlen és nem rendeltetésszerű használatot, ami a kárpit súlyos károsodását okozhatja, és a szavatosság megszűnésével járhat.
Tartalom:
I. Mi számít rendeltetésszerű használatnak?
II. Mi számít NEM rendeltetésszerű használatnak?
-
Sérülések.
-
Hő okozta kár.
-
Szakszerűtlen tisztítás és vegyszerek.
-
Javítás és átalakítás.
-
Egyéb anyagokkal való rendszeres érintkezés.
III. Kárpitozott anyagokra vonatkozó általános jelenségek.
IV. Speciális bútorkárpitok kezelése.
V. Makacs (későn észlelt) szennyeződések eltávolítása.
I. Mi számít rendeltetésszerű használatnak?
1. Portalanítás
A rendszeres portalanítás elengedhetetlen, hogy az anyag ne legyen foltos a tisztítások után. Sok esetben a tisztított felület szélére ül ki a por, és ettől lesz foltos bútorunk.
A kárpitra óhatatlanul rákerülő port mérsékelt szívóhatású porszívóval rendszeresen távolítsuk el. (Az erős szívóhatás megbonthatja a lazább szerkezetű fonalakat, sőt a kárpit alatti nemszőtt anyagból elemi szálakat szívhat át a színoldalra.) Ne használja a kemény sörtéjű szőnyeg és padlószívó fejet erre a célra!
2. Tisztítás
Mint minden más, naponta használatos anyag, a bútorszövet is rendszeres ápolást igényel, hiszen állandó pornak és koszolódásnak van kitéve. Ne várjuk meg, amíg a szennyeződés túl intenzívvé válik, hiszen ez megnehezíti a tisztítás folyamatát, és célszerű elkerülni, hogy a szennyeződés beivódjon a huzatba.
A laza piszkot porszívóval vagy kefével távolítsuk el, mielőtt még az anyagban vagy a szőnyeg szálaiban megkötne. Jelentősebb szennyeződés eltávolítását bízzuk szakemberre. Ha a munkát saját magunk végezzük, tartsuk be az alábbi szempontokat:
-
A kárpitra került szennyeződések, folyadékok eltávolítását haladéktalanul kezdjük meg.
-
A folyadék felitatásához, folteltávolításához használjunk nedvszívó, puha, fehér pamutkendőt, esetleg szivacsot vagy papírtörlőt.
-
Kiömlött szilárd vagy félig szilárd anyagot (pl.: vaj, ketchup) óvatosan, ha lehet, egy tompa késsel vagy kanállal távolítsuk el.
-
A beszáradt foltokat semmiképpen ne kaparjuk le körömmel, mert fennáll a veszélye annak, hogy megsérülnek a szövet szálai.
-
Kerüljük a javaslatokon kívüli vegyszerek, háztartási tisztítószerek használatát. Ezek savtartalma roncsolja a szálakat. Agresszív anyagok, mint pl. a szaniterek tisztítószerei, vagy fehérítő és maró hatású szerek használata tilos.
-
Az esetek döntő többségében a tisztítást langyos vízzel (30° C) és pH-semleges samponnal vagy finom mosószerrel érdemes végezni.
-
A foltok tisztítása mindig a szélüktől befelé, nyomkodással, óvatos dörzsöléssel történjen. A művelet elvégzése után nedves kendővel töröljük át a teljes felületet szálirányban, varrástól varrásig, a tisztítási folt elkerülése céljából.
-
Kereskedelemben kapható kárpittisztító szer használatakor a rajta feltűntetett kezelési útmutató szerint járjunk el. A tisztítószert ne öntsük közvetlenül a kárpitra. Vigyük fel a tisztításhoz használt kendőre vagy szivacsra.
-
Folttisztító szer esetén először egy kevésbé látható helyen próbáljuk ki, hogy a szövet/padlószőnyeg színtartó-e, és a folttisztitó nem károsítja-e. Velúr vagy bársony bútorszövetnél ajánlatos a piszkos terület körüli részt is megtisztítani: közben az anyagot szálirányban dörzsöljük, hogy simán feküdjön.
-
A tisztítás során kerüljük a kárpit túlzott benedvesítését. A bútor használata előtt meg kell várni a kárpit megszáradását. Az esetleges tisztítószer maradványt porszívózással távolítsuk el.
-
A megnedvesített szövetet mindig hagyja magától megszáradni. Száradás után először óvatosan visszafelé keféljük, majd csak ezután szálirányban.
II. Mi számít NEM rendeltetésszerű használatnak?
1. Sérülések
-
Az éles és nehéz tárgyak okozta sérülések.
-
Vágás, karmolás, horzsolás okozta sérülések.
-
Háziállatok karmolása okozta sérülések (Egyes termékek nemzetközi szabványoknak való megfelelés után pl.: BS 8479:2008, megkapják a „pet friendly” vagyis állatbarát jelzőt, ami azt jelenti, hogy jóval ellenállóbb a karmokkal szemben, és az állatszőr is könnyebben eltávolítható róluk, de természetesen elpusztíthatatlan bútorszövetek nincsenek.)
2. Hő okozta kár
-
Erős hőhatás, közvetlen fűtőtesttel való érintkezés.
-
Lehulló cigarettaparázs okozta sérülés.
-
Tartós közvetlen napsütés vagy erős mesterséges fény okozta fakulás.
-
Szövet szárítása hőforrásokkal, például hajszárítóval, melegítővel, vasalóval.
3. Szakszerűtlen tisztítás és vegyszerek
-
Túlzott vízhasználat.
-
Agresszív anyagok, pl. fehérítő és maró hatású szerek használata.
-
-
Karbantartásra és ápolásra szánt, általánosan elérhető vegyi anyagok túlzott használata által okozott kár, anélkül, hogy ezek adott szövetre gyakorolt hatását a tisztítást megelőzően láthatatlan helyen ellenőriznék.
-
Rendszeres portalanítás / tisztítás hiánya.
-
Színezékekkel, mosó, testápoló és fertőtlenítőszerekkel való érintkezés.
4. Javítás és átalakítás
-
Szakszerűtlen bútor javítás.
-
Saját javítások elvégzése okozta károk.
-
Bútor paramétereinek utólagos változtatásából fakadó hibák.
5. Egyéb anyagokkal való rendszeres érintkezés
-
Színváltozás rendszeres ruhával, lábbelivel, stb. való érintkezés, súrlódás következtében.
-
A szövet takarása ágytakaróval vagy takaróval. Amennyiben a két szövet szálai egymásba akadnak, a szövetborítás túlzott és gyors bolyhosodást okozhat.
III. Kárpitozott anyagokra vonatkozó általános jelenségek
Az alábbiak kárpótlási igényre nem adnak alapot:
1. Színeltérés
A textilgyártás sajátosságai miatt előfordulhat, hogy a kiadott mintasál kollekcióhoz képest színárnyalatbeli eltérés mutatkozik. Termékeinket minden esetben a feldolgozó kötelessége ellenőrizni értékesítés, illetve konfekcionálás előtt.
2. Bolyhosodás
Fonalakból dörzsölés, intenzív porszívózás hatására kicsúszó elemi szálakból alakul ki a bolyhos, pillinges felület. Ez az esztétikai hiba a kárpit használati értékét nem csökkenti. Fokozhatják a jelenséget a túl száraz klíma miatti statikus feltöltődés és a ruházatból kikerülő elemi szálak. A pilling képződést (csomósodást) bolyvágó textilborotvával gond nélkül eltávolíthatjuk anélkül, hogy az anyag szálai sérülnének. Az anyag tartósságát ez nem befolyásolja és nem reklamációra okot adó tulajdonság.
A göbösödés megengedhető mértékét a síkszövetek vonatkozásában az EN 14465 szabvány tartalmazza, mint minősítő tényezőt.
3. Fénytörés
Némely szövetfajtánál (pl. velúr-mikrovelúr, bársony szövetek) ún. „fényesedés” alakulhat ki (optikai fény- és színkülönbség, mely a fény beesési szögétől függően látható). A fény beesésétől függően az anyag világosabbnak vagy sötétebbnek tűnhet. E „színjáték” folytán az a benyomás keletkezhet, hogy a bevonaton színkülönbségek vannak. A „színjátszás” oka, hogy a szövetet általánosságban egy szálirányban (simítás irányában) dolgozzák rá a kárpitozott bútorokra. Ezáltal a fény – az egyes kárpitozott darabok helyétől függően, pl. egy sarok-ülőgarnitúrában – különbözőképpen verődik vissza. Ez nem jelent anyaghibát, ez a szövet jellemző tulajdonsága.
4. Fényfoltosság
Velúroknál és zseníliás szöveteknél a hosszabb idejű használat során a szálfelület különböző irányban elhajlik. Ez, a használhatóságot nem csökkentő jelenség a fényfoltosság. A foltok a száliránnyal ellentétesen átkefélve többnyire megszüntethetők.
A nyomás és a test melegének hatására is csekély változások – ún. használatból eredő kifényesedés vagy másként kitükrösödés – merülhetnek fel. Ezek olyan világos vagy sötét árnyalatok, melyeket a flórszálaknak a használat alatt a test nyomása, nedvességtartalma és melege által előidézett eltolódása okoz.
IV. Speciális bútorkárpitok kezelése
1. Impregnált védőréteggel rendelkező, folyadéklepergető anyagok(Be Clean, Cleanaboo, Liquid blocked, Scotchguard, Uniclean, Water blocked)
-
A felületi védelem elősegíti, hogy a szennyeződések ne jussanak a textília belsejébe, ezért a rákerült folyadékokat felitatással, az egyéb szennyeződéseket tiszta megnedvesített kendővel könnyen eltávolíthatjuk. Gyors reagálással rengeteg szennyeződés azonnal eltávolítható.
-
Ne használjon kefét, érdes felületű anyagokat, alkoholos fehérítőt vagy más vegyszert a tisztításhoz. Ezek a felületi réteg és az anyag sérülését okozhatják.
-
Kárpitisztító berendezés használata egyáltalán nem ajánlott, hiszen működésének lényege bejuttatni a mosószeres folyadékot az anyagba, amit később kiszívhat a szennyeződésekkel együtt. A folyadéklepergető réteg nem engedi bejuttatni a folyadékot a felső réteg alá, viszont a szétterülő víz az esetleges hajszálrepedéseken bejut, és eláztatja a belső habszivacsot.
2. Vízzel tisztítható anyagok (Aqua Clean, Be Clean Ink, H2O clean, Easy-care, Easy-clean)
-
Juttassunk egyenletesen egy kevés vizet (legjobb spray formájában) a szennyeződésre, és hagyjuk úgy rövid időre. A foltot tisztítsuk nedvszívó kendővel, mindig a szélétől befelé, körkörös mozdulatokkal, nyomkodással, óvatos dörzsöléssel. A szennyeződés eltávolítása után töröljük át száraz anyaggal és hagyjuk megszáradni.
-
Ne várja, hogy az anyag a folyadékot lepergesse, ennél a technológiánál a hangsúly a szálak kikészítés során elvégzett kezelésén van, így jóval könnyebben elengedik a rájuk tapadt szennyeződéseket.
-
Vegyszerrel csak a legszélsőségesebb esetben érdemes próbálkozni, hiszen a könnyen tisztítható kikészítéskor használt vegyszer és a tisztításra szánt anyag könnyen kölcsönhatásba léphet egymással. Ezért nem ajánlott kárpittisztító berendezés használata sem.
V. Makacs (későn észlelt) szennyeződések eltávolítása
FIGYELEM: A lenti ajánlások megfelelnek az általános tapasztalati értékeknek, de nem adnak alapot kártérítési igények érvényesítésére az egyes esetekben!
-
Kávé, tej, tea, kóla, tinta, golyóstoll, rúzs, ételmaradék, hányás
Távolítsuk el a szilárd anyagokat kés fokával vagy kanállal, majd langyos samponos vízzel kezeljük. Ha folt maradna, az utánkezelést a kereskedelemben kapható folteltávolítóval végezzük el, a rajta feltüntetett utasítás szerint.
-
Gyümölcsök, szeszes italok
Langyos samponos vízzel kezeljük. Ha szükséges, végezzünk hidrogénperoxiddal utánkezelést, amit előtte egy nem látható helyen kipróbálunk.
-
Zsír, vaj, festék, filctoll, körömlakk
Benzines folttisztítóval vagy a kereskedelemben kapható más, oldószeres folttisztítóval tisztítjuk.
-
Vér, tojás, széklet, vizelet
Hideg, tiszta vízzel, majd samponos vízzel kezeljük. (ne forró vízzel, mert a fehérje kicsapódik)
-
Rozsda, megszáradt vér
Citromsavas oldattal (100 ml vízhez 1 evőkanál citromsav) kezelje.
-
Gyertyaviasz
Amennyire lehet morzsolja szét és óvatosan távolítsa el, majd benzines folttisztítóval kezelje.
Meritum Kft.
Budapest, 2021. 10. 01.